The church in Chocianowice
Following the route of the wooden architecture

Sorry, no information about the object in this language.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Kościół parafialny w Chocianowicach wzmiankowany w 1376 roku w rejestrze kościołów parafialnych. Niektóre źródła podają, że kościół wybudowano już w 1236 roku na koszt klasztoru St. Matthiae z Wrocławia. Świątynia spłonęła podczas wojen husyckich w XV wieku. Obecny kościół, cały z drewna, wybudowano dopiero kilkaset lat później ? prawdopodobnie w 1662 roku ? taka data widnieje na jednej z belek w zakrystii. Drewno podarował ten sam klasztor, który wybudował poprzedni kościół, gmina dostarczyła furmanki i zapewniła pracę ludzi, a parafia i mieszkańcy najprawdopodobniej pokryli koszty budowy. Konsekrowany w 1666 roku. Przez następnych kilka wieków do momentu utworzenia nowej parafii w 1905 roku był kościołem filialnym. Obecnie pełni funkcję kościoła przedpogrzebowego. Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, z wieżą konstrukcji słupowej na podmurowaniu.

W kościele warto zwrócić uwagę na:

Google Maps Location 50°56.230',18°16.631'
more photos
previous next
tourist Attractions Agrotourism Restaurants and Bars Hotels Pensions and B Sports facilities